Parada ZaJaków przeszła ulicami naszego miasta. Mamy nadzieję, że udało się nam pokazać, że każdy z nas jest inny, co czyni nas unikalnymi i wyjątkowymi, a potworki, które opanowały miasto będą kojarzyły się z problemem zdrowia psychicznego. Wierzymy, że projekt ZaJaki.pl wzbudzi chęć zaangażowania się w relacje z bliskimi i refleksję nad własnym zdrowiem psychicznym.
 
Poza tym, że potworki opanowały całe miasto, są też symbolem codziennych zmagań psychicznych dzieci i młodzieży. To nie jest tak, że pandemia Covid-19 spowodowała pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Pandemia sprawiła, że pewne zachowania stały bardziej wyraźne i zauważalne. Większość z nas zmaga się z różnymi problemami, stratami, okresami smutku i przygnębienia. Obecna sytuacja na świecie powoduje w nas dodatkowe lęki, obawy, wzmożone stany emocjonalne. Dostęp do specjalistów jest coraz mniejszy, więc istotne jest uświadomienie sobie, w jaki sposób sam, tu i teraz, mogę sobie pomoc. Gdzie szukać pomocy, skoro termin oczekiwania do psychoterapeuty/psychiatry to jest kilka miesięcy?
 
Dzięki projektowi ZaJaki.pl chcemy zwrócić uwagę na konieczność wsparcia doraźnego dzieci i młodzieży. Wskazania, jak ważna jest psychoedukacja i własna praca, chociażby z samoakceptacją, samooceną czy też znajomość organizacji, telefonów, które w sytuacji kryzysowej, świadczą, nieodpłatną pomoc psychologiczną.
 
W głowie każdego z nas pojawiały się wątpliwości: A może jestem niewystarczający? Za jaki jestem, że nie pasuję do grupy? Za wesoły, za smutny, za cichy... To właśnie dlatego, cała akcja nazywa się ZaJaki.pl. Tytułowe ZaJaki.pl przedstawiamy jako nasze wewnętrzne potwory, z którymi musimy się zmagać na co dzień. Tworzenie ZaJaków pozwala m.in. oswoić i zapoznać się z potworami z którymi zmagamy się na co dzień.

.

 

 

 
 
.