15 maj 2023

O projekcie

O projekcie

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, Miasto Bielsko-Biała - Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają, przygotował projekt pn. „Dbam o Siebie”, którego pierwszym etapem były działania informacyjno-edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, skierowane do dzieci i młodzieży pod nazwą ZaJaki.pl. Partnerami przedsięwzięcia są Fundacja Muuve, Kwadrat Multimedia, Dziecko Mamy oraz Rekord SI.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem, pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, odpowiadając tym samym na potrzeby uczniów, rodziców oraz pedagogów powstałe po okresie nauczania zdalnego oraz pandemii Covid-19, która wpłynęła na wiele obszarów funkcjonowania społeczeństwa.

Projekt ma za zadanie koncentrować się na potrzebach dzieci i młodzieży, związanych z wyposażeniem w narzędzia do budowania samoakceptacji jako elementów radzenia sobie z sytuacjami, na które często nie mają wpływu. Odpowiada także na potrzeby związane z dostępem do informacji, gdzie samodzielnie szukać wsparcia i pomocy.

Za wesoły, za smutny, za cichy, za wrażliwy …, a Ty za jaki jesteś? Każdy z nas otrzymał kiedyś podobną etykietę. Większość z nas posługuje się nimi i łatwo je przykleja, szczególnie dzieciom. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji przyklejania „łatek” - jak słowo z pozoru śmieszne, zwyczajne - dla kogoś innego może być źródłem frustracji, obniżonej samooceny, „zamykania się w swoim świecie”, rezygnacji…

Za wesoły, za smutny, za cichy, za wrażliwy …, a Ty za jaki jesteś? Każdy z nas otrzymał kiedyś podobną etykietę. Większość z nas posługuje się nimi i łatwo je przykleja, szczególnie dzieciom. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji przyklejania „łatek” - jak słowo z pozoru śmieszne, zwyczajne - dla kogoś innego może być źródłem frustracji, obniżonej samooceny, „zamykania się w swoim świecie”, rezygnacji…

W ramach działań projektowych do bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek wsparcia dziennego trafiło 40 000 ulotek. Ulotka ma za zadanie dostarczyć dzieciom i młodzieży informacje, gdzie i jak szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Każdy z nas jest „jakiś”, każdy z nas jest „inny” dlatego w ramach projektu szkoły zostały zachęcone również do realizacji zajęć plastycznych, podczas których tworzone były kukły przedstawiające ZaJakich. Tytułowe ZaJaki.pl przedstawiamy jako nasze wewnętrzne potwory, z którymi musimy się zmagać na co dzień. Tworzenie ZaJaków pozwala m.in. oswoić i zapoznać się z potworami z którymi zmagamy się na co dzień. Szkoły zaangażowane w projekt wzięły udział w paradzie 7 czerwca 2022 r.

Poza tym, że potworki opanowały całe miasto, są też symbolem codziennych zmagań psychicznych dzieci i młodzieży. To nie jest tak, że pandemia Covid-19 spowodowała pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Pandemia sprawiła, że pewne zachowania stały bardziej wyraźne i zauważalne. Większość z nas zmaga się z różnymi problemami, stratami, okresami smutku i przygnębienia. Obecna sytuacja na świecie powoduje w nas dodatkowe lęki, obawy, wzmożone stany emocjonalne. Dostęp do specjalistów jest coraz mniejszy, więc istotne jest uświadomienie sobie, w jaki sposób sam, tu i teraz, mogę sobie pomoc. Gdzie szukać pomocy, skoro termin oczekiwania do psychoterapeuty/psychiatry to jest kilka miesięcy?

Dzięki projektowi ZaJaki.pl chcemy zwrócić uwagę na konieczność wsparcia doraźnego dzieci i młodzieży. Wskazania, jak ważna jest psychoedukacja i własna praca, chociażby z samoakceptacją, samooceną czy też znajomość organizacji, telefonów, które w sytuacji kryzysowej świadczą nieodpłatną pomoc psychologiczną.

Do I edycji projektu zgłoszono 60 podmiotów, w tym 24 szkoły podstawowe, 23 szkoły ponadpodstawowe oraz 13 placówek wsparcia dziennego. W szkoła i placówkach wsparcia dziennego 9516 dzieci wzięło udział w zajęciach dotyczących zdrowia psychicznego. Natomiast w paradzie uczestniczyło 626 osób.

20 październik 2022

info - zaakceptowany

Witamy w strefie użytkownika projektu ZaJaki.pl

W głowie każdego z nas pojawiają się wątpliwości: A może jestem niewystarczający? Za jaki jestem, że nie pasuję do grupy? Za wesoły, za smutny, za cichy... To właśnie dlatego cała akcja nazywa się ZaJaki. Tytułowe ZaJaki.pl przedstawiamy jako nasze wewnętrzne potwory, z którymi musimy się zmagać na co dzień.

Koncentrujemy się na potrzebach dzieci i młodzieży związanych z wyposażeniem ich w narzędzia do budowania samoakceptacji oraz poczucia skuteczności jako elementów radzenia sobie z sytuacjami na jakie nie mają wpływu oraz wrażliwości na innych.

20 październik 2022

info - zarejestrowany

Witaj w strefie użytkownika projektu ZaJaki.pl. Aby w pełni korzystać z panelu pobierz odpowiednie porozumienie. Uzupełnij dokument, a następnie podpisany wyślij pocztą na adres:

Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Wydział Polityki Społecznej
pl. Ratuszowy 6
43-300 Bielsko-Biała

oraz prześlij na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po akceptacji porozumienia będą mogli Państwo w pełni korzystać ze strefy użytkownika projektu ZaJaki.pl


Strefa do pobrania:

Dla Gmin

Dla placówek oświatowych

Dla placówek wsparcia dziennego

Dla powiatów