Każdego dnia dzieci i nastolatkowie mierzą się z hejtem – zarówno w Internecie, jak i realnym życiu. Aby zwrócić uwagę na przemoc rówieśniczą, w ramach projektu ZaJaki.pl została zorganizowany konkursu „Reaguj na hejt!”. Prace zwycięzców można było zobaczyć w Galerii SFERA.

ZaJaki.pl to projekt edukacyjny przygotowany przez Miasto Bielsko Biała – Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Grupę Kęty i Fundację Biegniemy z Mają. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy rówieśniczej  oraz hejtu, których konsekwencją może być pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży oraz myśli i próby samobójcze.  W ramach projektu organizowane są różnorodne akcje promujące  tolerancję i wrażliwość na drugą osobę, a także wspierające osoby, które doświadczyły przemocy. Są to m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu pracy nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości, samoakceptacji i profilaktyki przemocy rówieśniczej. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 20 tys. uczniów z bielskich szkół.

Prace, które pojawiły się podczas wystawy, zostały stworzone w ramach konkursu „Reaguj na hejt!”. W wydarzeniu mogli wziąć udział uczniowie bielskich szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek wsparcia dziennego oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych zgłoszonych do projektu ZaJaki.pl. Zadaniem uczestników było stworzenie filmu multimedialnego lub plakatu poruszającego problematykę profilaktyki agresji i przemocy. Do organizatorów wpłynęło łącznie 138 zgłoszeń, w tym 116 plakatów i 22 filmy. Partnerem wystawy „Reaguj na hejt!” jest Galeria SFERA.